|

Trestní stíhání proti bývalému předsedovi ruských baptistů

V Rusku v úterý 8. srpna 2023 bylo zahájeno trestní stíhání vůči Juriji Sipkovi, významnému činiteli ruských baptistů, který byl v letech 2002-2010 předsedou Svazu ruských baptistů a také v letech 2005-2010 jedním z místopředsedů Světového svazu baptistů.

Jurij Sipko je mezi ruskými baptisty výjimečný svou výraznou kritikou Putinova režimu a války, kterou Rusko pod Putinovým velením na Ukrajině vede. Ruská státní policie Jurije Sipka a jeho aktivity sledovala celý rok. V úterý 8. srpna vtrhla do jeho bytu, aby jej obvinila z veřejného šíření „záměrně nepravdivých informaci o použití ozbrojených sil Ruské federace“, paragrafu, podle kterého soudobý Putinův režim zavírá stovky ruských občanů nepohodlných režimu.

V době policejní razie bratr Jurij nebyl doma, neboť tři dny předtím kvůli pooperační léčbě vycestoval ze země. Na svém facebookovém profilu den po razii sestrám a bratřím a mnohým podporovatelům vzkázal, že je naživu a také se vymezil vůči zprávě, že jeho nelegální činnost byla zajištěna a zastavena. „V ničem nelegálním mě nezastavili. Jsem naživu. Až mě zastaví, to už vás nebudu moci pozdravit,“ napsal.

V pondělí 14. srpna vydala ruská agentura TASS zprávu, že tamní ministerstvo vnitra zahrnulo Jurije Sipka na seznam hledaných osob pro diskreditaci ruské armády.

Mysleme na modlitbách na pronásledované křesťany v Rusku i jinde ve světě.

aktualizováno 14.8.2023